pro vaše pohodlí...
z médií...
13.02.2009 15:27Bezpečnostní kamery: luxus dostupný pro každého
Kde se kamerové systémy nejčastěji používají?
V případě rodinných domů a dalších objektů jako jsou hotely, obchodní centra, čerpací stanice, se kamerové systémy nejčastěji používají spolu s elektronickým zabezpečením.
Je to jeho výborný doplněk, protože majitel díky němu zjistí, co vedlo ke spuštění čidla, což eliminuje falešné poplachy.
To je zvlášť důležité ve venkovním prostředí, kdy je nutné zjistit, zda bylo čidlo spuštěno vniknutím cizí osoby do objektu, nebo se jedná o falešný poplach spuštěný náhodně, například kočkou.
Co kamerový systém pro objekty typu rodinných domů zahrnuje?
Úplně nejjednodušší je kamerový systém pro živé sledování v reálném čase (například přes web), který sestává z kamery bez záznamového zařízení. Jeho účinnost je však tímto velmi omezená, protože není možné prohlížet záznam zpětně.
Další možností jsou jednoduché kamerové systémy se záznamovým zařízením. Ty stále používají analogové kamery, které mají videovýstup, s tím, že k digitalizaci dochází až při záznamu, který se ukládá na vestavěný harddisk. U analogových kamer je v současnosti velký výběr.
Kamery bývají vybaveny infrapřísvitem, který osvítí scénu v noci nebo za nepříznivých světelných podmínek. Pro uložení záznamu se používají jednoduché digitální servery se standardními disky, které můžeme nalézt například v PC.
Jak takové záznamové zařízení vypadá?
Vypadá jako domácí video, s tím, že může být vybaveno DVD mechanikou, která slouží pro vypálení záznamu z harddisku.
Samotná kamera bez záznamového zařízení prakticky ztrácí smysl, protože nedovoluje zpětné prohlížení záznamu - kamera se záznamovým zařízením funguje jako sestava.
Kamerový systém se záznamovým zařízením je prakticky bezobslužný - nejstarší data se automaticky přemazávají.
Jaké jsou ceny kamerových systémů?
Samotná kamera se dá pořídit asi za 2 000 korun, záznamové zařízení přijde na necelých 10 tisíc, a instalace se může pohybovat kolem 2-3 tisíc korun. Celé zařízení tedy pořídíte do 15 tisíc korun.
Zvládne instalaci sám uživatel?
Je lepší se vždy poradit s odborníkem nebo s firmou, která instalace provádí. Protože trh je v současnosti přeplněn systémy, které nejsou dostatečně kvalitní.
Na větší obtíže zákaznici narazí, když si pořídí zařízení od neznámého výrobce např. v různých výprodejových akcích. Pak se může stát, že za rok už v dané prodejně toto zboží nemají a zákazník tak nesežene náhradní díly, v případě že se mu kamera rozbila nebo ji někdo ukradl.
Proto je nutné také správně vybrat montážní organizaci, která zajišťuje instalaci, montáž a samozřejmě, v případě potřeby, servis.
Co byste tedy před nákupem doporučil?
Doporučuji rozhodně kontaktovat odborníky - nasadí systém přímo úměrný instalaci a požadavkům zákazníka. Zhodnotí světelné podmínky, prostředí, kde bude kamera pracovat, a další faktory.
Dalším důvodem je to, že odborná firma dokáže zařízení "napasovat" do prostředí. U kamer není tak jednoduché vybrat správné umístění, záleží na světelných podmínkách a podobně.
To samé platí už při výběru zařízení - je třeba posoudit, do jakého prostředí je systém nasazovaný a jak ho bude chtít majitel objektu využívat.
Kamerový systém se v 95 procentech případů používá zpětně. To znamená, když se něco stane, majitel se podívá, co a jak se stalo.
Jaký je rozdíl mezi levnějšími a dražšími modely?
Levnější systémy jsou zpravidla sestaveny ze součástek, které se používají v běžném PC, takže se hodí spíše pro "prázdninový" provoz třeba na chatě.
Dražší modely bývají sestaveny ze speciálních komponent, které jsou uzpůsobeny pro nepřetržitý provoz 24 x 7.
Kupříkladu běžné pevné disky jsou konstruovány na provoz 8 hodin denně. Při použití 24 hodin denně hrozí jeho porucha a tím ztráta veškerého záznamu.
Na levnějším systému se dá sice ušetřit, ale jeho spolehlivost a životnost bývá menší. Jednotlivé kamery se dále liší tím, jaký mají kamery dosah, zda fungují v denních i nočních hodinách a zda je možné je sledovat přes počítačovou síť či přes internet.
Jaké mají kamery provozní podmínky?
Kamery do venkovního prostředí se dodávají s krytem, který je v zimě vyhříván. Tento kryt může být doplněn infrareflektorem, který umožní kameře sledování i v nočních hodinách při jinak neosvětlené scéně.
Kryty se vybírají podle podmínek, ve kterých jsou použity. Základem jsou běžné kryty, které chrání kameru pouze proti povětrnostním vlivům (mráz, déšť).
Existují ovšem i speciální kryty, které řeší ochranu před jinými méně obvyklými jevy, jako je například extrémní prašnost, mechanické poškození, střelba či chemicky agresivní prostředí.
Jak si vybrat instalační firmu? Existují nějaké certifikace?
Je to podobné jako u jakéhokoliv nákupu. Je dobré se podívat na reference, zeptat se na zkušenost známých.
Doporučuji rozhodně na instalaci uzavřít smlouvu, která obsahuje nejen specifikace zboží, ale i provozní parametry, jakou dobu záznamu zákazník požaduje, dále zda chce dálkové stahování záznamu a podobně - u lepších serverů lze například archivovat záznam na dálku do PC.
Dále je možné zvolit různé formáty exportu záznamů, buď lokálně na DVD disk, nebo na flash paměť, nebo je možné záznam přenášet dálkově přes sítě LAN nebo WAN.
Připojují se kamery také k pultům centrální ochrany (PCO) jako elektronické zabezpečení?
Ano, je to jedna z variant, i když nepříliš častá. Propojení je možné pomocí internetu - v případě poplachu bezpečnostníagentura zjistí, co se děje, a omezí se tak falešné výjezdy.
Ale takový systém už vyžaduje vyšší investici, kvalitní internetovou linku s dostatečnou kapacitou, agentura musí být vybavena příslušným softwarem, takže zatím není příliš rozšířen.
Kamerové systémy slouží především majiteli, případně policii, která může využít záznam pro dopadení pachatele, i když video je jen nepřímý důkaz.
Největším přínosem kamer na objektu je ale preventivní a odstrašující účinek. Proto rozhodně doporučujeme je instalovat neskrytě. Pachatel si ze dvou objektů vždy vybere takový, který není zabezpečený.
Jaké jsou nejnovější novinky v oblasti bezpečnostních kamer?
V současnosti se stále více prosazují IP kamerové systémy (založené na internetovém protokolu), které jsou plně digitální, mají lepší možnosti a více funkcí.
Disponují vlastní inteligencí, provádějí analýzu záznamu v reálném čase, dokážou rozpoznat podezřelé chování, například podezřelé osoby pohybující se v blízkosti objektu, směr jejich pohybu a rozpoznat, zda představují ohrožení atd.
Takové systémy jsou nákladnější, ale nikoliv nedostupné.
pro iDNES.cz
—————